PZPS: PZPS doceniony przez Polski Komitet Olimpijski

A

11 stycznia 2016 roku w Centrum Olimpijskim PKOl im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej. Honorowymi gośćmi uroczystości była pierwsza para RP – Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego po raz kolejny zebrało się grono znakomitych gości, którym sport, a w szczególności ten olimpijski, jest bliski sercu. Wszystkich, w krótkim przemówieniu, serdecznie przywitał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

– Nasza rodzina olimpijska jest coraz większa. To dla nas ogromna szansa na promowanie wartości związanych z ruchem olimpijskim, którymi są: przyjaźń, doskonałość, szacunek i fair play. Podejmujemy działania, by zaszczepić je w społeczeństwie – powiedział szef  PKOl. – Polscy sportowcy zanotowali zarówno sukcesy, jak i porażki, ale podobnie jak w każdej dziedzinie życia – w sporcie też trzeba przejść szkołę życia i przezwyciężyć trudności. To był dobry rok dla polskiego sportu. Warto przypomnieć, że w historycznych,  I Igrzyskach Europejskich w Baku, reprezentanci naszego kraju wywalczyli 20 medali – podkreślił sternik PKOl.

Nie zapomniano także o związkach sportowych, które w minionym roku osiągnęły najlepsze wyniki w mistrzostwach świata oraz Igrzyskach Europejskich w Baku. W gronie uhonorowanych znalazł się Polski Związek Piłki Siatkowej.

Jednym z najważniejszych momentów uroczystości było ogłoszenie laureatów Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl im. Piotra Nurowskiego. Kapituła Nagrody postanowiła – zgodnie z regulaminem – Nagrodę w jej 7. edycji przyznać znów w trzech kategoriach. W kategorii „Sportowiec roku” laureatką została Anita Włodarczyk – złota medalistka MŚ, rekordzistka świata w rzucie młotem. W kategorii „Drużyna roku” zwyciężyła Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn, a w kategorii „Trener roku” – Czesław Cybulski (współtwórca polskich sukcesów w rzucie młotem, w przeszłości opiekun m.in. Szymona Ziółkowskiego i Anity Włodarczyk, a potem – Pawła Fajdka).

W poniedziałek wieczorem odsłonięto także tablicę pamiątkową poświęconą Igrzyskom Europejskim Baku 2015. Jej odsłonięcia dokonała Szefowa Polskiej Misji na Igrzyskach – Marzenna Koszewska oraz dwoje medalistów: złota – Angelika Wątor (szermierka) i srebrny – Karol Robak (taekwondo). W Igrzyskach w turnieju siatkówki kobiet reprezentacja Polski zdobyła srebrny medal.

Autor/Źródło: EA, olimpijski.pl

M.Sz.