PZPS: Philippe Blain na II Kongresie Siatkówki Młodzieżowej

clip_image001

O „Systemie szkolenia młodzieży w piłce siatkowej we Francji” mówił w środę na II Kongresie Siatkówki Młodzieżowej drugi szkoleniowiec męskiej reprezentacji Polski, Przewodniczący Rady Trenerów Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), Philippe Blain.
– Systemowi szkolenia we Francji przyświecają dwa podstawowe cele – zachęcenie jak największej liczby ludzi do uprawiania siatkówki oraz przygotowanie zawodników do gry na jak najwyższym poziomie w drużynach narodowych seniorów – powiedział Philippe Blain.
Przypomnijmy, że w tym sezonie męska reprezentacja Francji po wygraniu finałowego turnieju II dywizji Ligi Światowej zajęła pierwsze miejsce w Final Six Elity w Rio de Janeiro, a następnie zdobyła mistrzostwo Europy. Zdaniem wielu ekspertów był to najlepszy zespół świata w 2015 roku.
– We Francji stworzyliśmy piramidę i cały czas pracujemy nad jej udoskonaleniem, zmieniamy elementy, które uważamy, że są do poprawienia – powiedział Philippe Blain. – Chcemy, żeby struktura francuskiej siatkówki była oparta na jak najmocniejszym fundamencie. Bardzo ważny jest etap selekcji. U przyszłych kandydatów na siatkarzy patrzymy nie tylko na wzrost, ale również na cechy mentalne, które są w sporcie bardzo ważne.
Jak podkreślił Philippe Blain „tak samo istotna jak podstawa piramidy jest również jej szpica.” – Wyniki pierwszej reprezentacji inspirują młodych ludzi do pracy. Sukcesy najlepszych zawodników zachęcają i mobilizują do treningu młodszych – dodał wybitny francuski szkoleniowiec.
Philippe Blain mówił o roli uczenia techniki w początkowym okresie szkolenia. – We Francji zbyt często kieruje się młodego chłopaka już na określoną pozycję bez dokładniejszego określenia jego cech mentalnych. Zupełnie inne predyspozycje psychiczne są potrzebne u rozgrywającego niż u środkowego. Na tym etapie bardzo ważne są opinie ekspertów – powiedział.
Droga na sam szczyt piramidy czyli reprezentacji Francji prowadzi poprzez szkolenie w ośrodkach centralnych i regionalnych oraz grę w klubach. – Bardzo trudne jest przejście od wieku juniora do seniora. Tylko jednostki wybitne jak Earvin Ngapeth czy Benjamin Toniutti trafili z kategorii młodzieżowej do najlepszych – mówił Philippe Blain w czasie środowego wystąpienia na II Kongresie Siatkówki Młodzieżowej.
Philippe Blain zwrócił uwagę na warunki w jakich funkcjonuje siatkówka we Francji. – Jest ogromna konkurencja ze strony gier zespołowych. Bardziej popularne są piłka nożna, rugby, koszykówka czy piłka ręczna. Jest duża rotacja wśród ćwiczącej młodzieży. Część z tych zawodników odchodzi od siatkówki po roku-dwóch treningów, a wcześniej zainwestowano w nich pieniądze. Nasza dyscyplina nie cieszy się zainteresowaniem nauczycieli wychowania fizycznego, którzy swoim uczniom proponują inne gry zespołowe – zakończył Philippe Blain.
W czasie środowych obrad II Kongresu Siatkówki Młodzieżowej w Centrum Szkoleniowym Falenty Dariusz Pomykalski mówił o rozgrywkach w kategoriach młodzieżowych, a Waldemar Wspaniały i Alojzy Świderek o Młodej Lidze oraz Młodej Lidze Kobiet, a Sebastian Michalak przedstawił „Projekt zmian w systemie ekwiwalentów za zmianę barw klubowych.”
Debata zakończyła II Kongres Siatkówki Młodzieżowej.

Autor/Źródło: EA

M.Sz.